اختلاف بر سر گاز لبنان و اسرائیل و ماهیگیری آمریکایی ها از آب گل آلودرسانه های اسرائیلی به نقل از منابع امنیتی گزارش دادند که مذاکرات کنونی آمریکا و لبنان برای تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل با توجه به تلاش های واشنگتن برای جلب توجه کشورهای عربی و گسترش منطقه در جبران شکست افغانستان به پایان می رسد. تصمیم نهایی در روزهای آینده گرفته خواهد شد و آینده اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، منابع امنیتی رژیم صهیونیستی در گفت وگو با پایگاه خبری عبری زبان والا اعلام کردند: آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش های امنیتی و نشان دادن “حضور و نفوذ موثر خود در منطقه” بر کشورهای عربی، به مذاکرات غیرمستقیم در مورد مرزهای دریایی اسرائیل و لبنان اهمیت زیادی می دهد.

به گفته مقامات ارتش اسرائیل، اگر آمریکایی ها نتوانند اختلافات مرزی دریایی را قبل از شروع پمپاژ گاز به سکو حل کنند، ارزیابی وضعیت امنیتی در منطقه شمالی در سپتامبر آینده انجام خواهد شد.

در همین راستا، آموس هوخشتاین، میانجی آمریکایی در مذاکرات تعیین مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل روز یکشنبه وارد بیروت شد و قرار است مذاکرات بامداد دوشنبه آغاز شود.

مقامات امنیتی اسرائیل در مصاحبه با این وب سایت فاش کردند که ایالات متحده در تلاش برای پایان دادن به مذاکرات است. این موضوع (تعیین مرزهای دریایی) علاوه بر موافقت دولت لبنان با توافقی که حزب الله را موظف به عدم اقدام علیه این تصمیم می کند، در هفته جاری حل و اعلام خواهد شد.

به گفته منابع المیادین، هوخشتاین پیشنهادی برای اکتشاف مشترک گاز بین لبنان و طرف اسرائیلی ارائه کرده است. وی در واکنش به انتشار ویدئویی که حزب‌الله در روز یکشنبه منتشر کرد، گفت که این ویدئو می‌تواند به وضعیت سخت‌تر و وضعیت سخت‌تری برای اسرائیل منجر شود.

و رسانه های لبنانی پیش از این با انتشار کلیپی از مختصات سکوهای استخراج گاز در سواحل اسرائیل پیامی روشن به رژیم صهیونیستی ارسال کرده بودند.

در کلیپی که پخش شد متنی با موضوع “به آتش..بازی با گذر زمان فایده ای ندارد” وجود داشت.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله یمن نیز اخیرا در گفت و گو با شبکه رسانه ای المیادین تایید کرد که آنچه دولت لبنان می خواهد اکنون محقق می شود و نیازی به انتظار نیست.

وی افزود: هیچ هدفی در اسرائیل چه در دریا و چه در خشکی وجود ندارد که موشک های دقیق مقاومت نتوانند به آن برسند و مورد اصابت قرار دهند.

انتهای پیام