احداث پارک آبخیزداری ۱۲.۵ هکتاری در گیرندی گیلانایسنا/ گیلان معاون فنی و آبخیزداری گیلان وسعت پارک آبخیزداری گیرندی را ۱۲.۵ هکتار عنوان کرد و گفت: سال آینده فاز اجرایی اولین پارک آبخیزداری گیلان را آغاز می کنیم.

محمدرضا عبدالله در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، از راه اندازی اولین پارک آبخیزداری استان گیلان خبر داد و گفت: مرحله مطالعات اولیه احداث پارک آبخیزداری در حوضه گیرنده رودبار به پایان رسیده و در حال انجام است. در انتظار تایید کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و اداره حوضه آبخیز شهرستان با تخصیص اعتبار در مراحلی است.

وی وسعت باغ آبخیز جیرنده را ۱۲.۵ هکتار عنوان کرد و افزود: در باغات حوضه آبریز که تفرجگاه های طبیعی هستند علاوه بر عملیات آبخیزداری بدون هیچ حفاری اقدام به ایجاد گیاهان، نهال، گیاهان بومی و غیره می کنیم. و جاده ها ساخته می شود.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به وجود ۵۲ حوزه آبخیز در استان اظهار داشت: فعالیت های آبخیزداری اعم از زیستی و مکانیکی می تواند شرایط مساعدی را برای ساخت و ساز فراهم کند. یک باغ آبخیز در این حوضه ها.

عبداللهی با تاکید بر لزوم تخصیص اعتبارات لازم برای آشنایی با ظرفیت های حوزه های آبخیز در سایر حوضه ها خاطرنشان کرد: پس از تخصیص و جذب اعتبار مناسب، از سال آینده شاهد اجرای نخستین پارک آبخیزداری در استانداری خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه باغات آبخیزداری فرصت مناسبی برای بوم گردی است، افزود: مردم می توانند علاوه بر بهره مندی از مواهب طبیعی با قابلیت های فعالیت های آبخیزداری و آبخیزداری به ویژه مکانیکی و سازه ای آشنا شوند.

معاون آبخیزداری گیلان با اشاره به اهمیت حوزه های آبخیز در حفاظت از آب و خاک گفت: طرح های آبخیزداری موجب پایداری منابع آبی ما می شود که علاوه بر غنی سازی آب های زیرزمینی و رودخانه ها برای تامین آب کشاورزی، جلوگیری از سیلاب ها و همچنین جلوگیری از خاک، منابع آبی ما را پایدار می کند. برهنه کردن.

وی در پاسخ به این سوال که مهمترین تهدید آب و خاک در استان گیلان چیست؟ وی افزود: در حال حاضر با خطرات فرسایش خاک ناشی از کاهش پوشش گیاهی مواجه هستیم و قطعاً آبخیزداری می تواند از فرسایش خاک و فرسایش نهایی جلوگیری کند و از لغزش جلوگیری کند.

حفظ کاربری طبیعی، حفظ خاک، افزایش پوشش گیاهی، کنترل فرسایش، کنترل رسوبات و جلوگیری از سیل از دیگر مزایای پارک‌های آبخیزداری است و خاطرنشان کرد: هر چقدر در حوزه آبخیزداری سرمایه‌گذاری و هزینه کنیم باز هم نشده است. کافی.

انتهای پیام