اجرای آزمایشی طرح استاد محوری در دانشگاه ها/ بهترین دانشجویان دکتری از حق انتخاب استاد بهره می برند.معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره اجرای طرح «استاد محور» برای دانشجویان دکتری گفت: پذیرش دانشجو در مقطع دکتری اولین گام در حوزه استاد محوری است. این طرح نه تنها برای دانشجویان دکتری، بلکه برای دانشجویان نخبه مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی قابل اجراست. با اجرای طرح پروفسور محور، بهترین دانشجویان در اولویت انتخاب استاد دکتری خواهند بود.

دکتر قاسم عمو ابدینی در گفت و گو با اسنا. با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، ۲۰ درصد دانشجویان دکتری در سال آینده استاد محور خواهند شد، تصریح کرد: با اجرای طرح استاد محوری، دانشجویان برتر در اولویت انتخاب دکتری قرار خواهند گرفت. استاد. داوطلب با کنکور درجه یک ممکن است علاقه مند به تحصیل باشد، مثلاً نزد استاد ممتاز ریاضی دانشگاه سیستان و بلوچستان؛ اما او مطمئن نیست که گروه به او اجازه چنین کاری را بدهد. بنابراین معتقدیم تمامی اعضای هیات علمی سازمان سنجش باید کد مخصوص به خود را داشته باشند و نفرات برتر کنکور بتوانند استاد مورد علاقه خود را انتخاب کنند. اگر طرح «معلم محور» اجرا شود، عدالت آموزشی برقرار خواهد شد. چنین اساتیدی دیگر نیازی به مهاجرت به پایتخت ندارند تا دانشجوی ممتاز شوند.

معاون وزیر علوم گفت: این آیین نامه تصویب شده و آیین نامه در مرحله تصویب است. پس از ابلاغ، آیین نامه در شورای سنجش و پذیرش اعمال می شود. از آنجایی که این پروژه با محوریت نقطه عطف در سال آینده اجرا می شود، آخرین فرصت برای ابلاغ مقررات در ماه اکتبر یا نوامبر خواهد بود.

دکتر عموابدینی با اشاره به تقسیم بندی دانشگاه های ایران به سه سطح «الف»، «ب» و «ج»، توضیح داد: طرح استاد محوری در تعدادی از دانشگاه های سطح «الف» و «ب» در حال اجراست. در همین راستا به زودی اسامی دانشگاه های محل برگزاری طرح استاد محوری به صورت پایلوت اعلام می شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح «کارشناسی ارشد» یکی از بندهای برنامه تحول دولت سیزدهم در حوزه آموزش عالی است، توضیح داد: این طرح به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارش شد. ما موظف به اجرای آن هستیم.

وی با بیان اینکه بررسی‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که موضوع تمرکز استاد نباید محدود به حوزه آموزشی باشد، بلکه باید در حوزه پژوهشی نیز شکل بگیرد، اظهار داشت: تجربه نشان داده است که اجرای طرحی مانند گروه مرکزی» چندان موفق نیست. بنابراین با توجه به اینکه بر اساس نتایج مطالعات جهانی در حوزه پژوهش و فناوری می توان گفت اساتید محور تحولات هستند و با توجه به تجربیات جهانی، پروژه استاد محوری مورد توجه وزارتخانه قرار گرفت. علوم، تحقیقات و فناوری.

دکتر عمو عبدینی در پایان خاطرنشان کرد: اساتید می توانند از کودکی تا بزرگسالی به فرد آموزش دهند. فرهنگ شاگردی نیز در کانون فرهنگ ایرانی اسلامی قرار دارد. به همین دلیل قصد داریم فرهنگ معلم و دانش آموز را احیا کنیم.

انتهای پیام