اجاره مسکن برای کارگران پاره وقت و کارگران موقت خوب استیک کارشناس حوزه کار، ایده ساخت مسکن استیجاری برای کارگران را در کوتاه مدت موثر دانست، اما گفت: جامعه کارگری نیازمند مسکن است و کارگر ترجیح می دهد خودش خانه داشته باشد، حتی اگر خانه باشد. همچنین. جوان.

ناصر الشمانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، درباره حل مشکل مسکن کارگران از طریق خانه های استیجاری اظهار کرد: در بحث حل مشکل مسکن خانوارهای کارگری در سال های گذشته طرح های زیادی از جمله مسکن امید و مسکن ارائه شد. برای کارگران و حتی تفاهم نامه با وزارت کار، راه و شهرسازی .. امضا رسید. ابتدا گفته می شد در صورت اجرای این طرح ها کارگران خانه دار می شوند اما هیچ کدام به نتیجه نرسید.

وی افزود: فکر می کنم دولت ها هیچ گاه در بحث ساخت و ساز مسکن موفق نبوده اند چرا که از ابتدا به موضوع ساخت و ساز مسکن و تولید آن نپرداخته اند در حالی که طرح های مسکن زمانی اثرگذار است که قابل اجرا باشد.

این کارشناس کارگری ادامه داد: در کشورهای پیشرفته مانند آلمان و حتی کره مسکن در اختیار شهرداری هاست و به دست دلالان املاک نیفتاده است. خانه به صورت اجاره از سوی شهرداری در اختیار افراد قرار می گیرد و اگر فردی ۱۰ درصد بیاورد هزینه خانه را تامین می کند و وام بدون بهره در اقساط طولانی به او پرداخت می شود که می تواند پس بدهد.

شامانی با بیان اینکه در شرایط فعلی کارگران بیش از ۵۰ درصد درآمد خود را صرف اجاره مسکن می کنند، تصریح کرد: اگر دولت های گذشته پروژه های نیمه تمام را به اتمام می رساندند امروز وضعیت مسکن ما اینگونه نبود. متأسفانه دولت ها حاضر به اجرای برنامه های قبلی نیستند و عدم مدیریت باعث شده تا برخی از مردم از این معضل سوء استفاده کرده و بازار مسکن را مختل کنند.

وی تصریح کرد: اگر دولت خانه بسازد و با هزینه کمتری به کارگران اجاره دهد کمک خوبی برای حل مشکل مسکن کارگران خواهد بود.

این کارشناس حوزه کاری در پایان گفت: ساخت مسکن استیجاری خوب برای کارگران به صورت موقت و موقت مشروط بر اینکه به درستی مدیریت شود و تقاضای اجاره یا دلالی در آن وجود نداشته باشد، اما جامعه کارگری نیازمند مسکن و کارگر ترجیح می دهد خانه داشته باشد و خانه باید خصوصی باشد توسط او حتی اگر خانه کوچکی باشد مجبور به استفاده از خانه استیجاری شود و هر سال با مشکل افزایش اجاره بها مواجه شود.
انتهای پیام