آیا کرم ضد آفتاب از ملانوم بدخیم جلوگیری می کند؟

پاسخ کوتاه لزوما نیست. دو دلیل برای اینکه:

۱. مردم آن را صاف می کنند و سپس دوبرابر زمانی که باید زیر نور آفتاب می پزند.

۲. برخی از ضد آفتاب ها طیف وسیعی ندارند. به عبارت دیگر، آنها در برابر اشعه های UVB محافظت می کنند، اما نه از اشعه های UVA، که ممکن است باعث سرطان پوست نیز شود – از جمله ملانوم بدخیم، که می تواند کشنده باشد.

سال گذشته FDA دستورالعمل های جدید ضد آفتاب را برای تولید کنندگان صادر کرد.

 • برای اینکه ادعا کنیم یک ضد آفتاب از سرطان پوست محافظت می کند، باید حداقل SPF-15 داشته باشد و در برابر UVB و UVA محافظت کند. اگر نمی توان ادعا کرد، باید یک هشدار به برچسب اضافه شود: “این محصول برای جلوگیری از سرطان پوست یا پیری زودرس پوست ثابت نشده است.”
 • هیچ ضدآفتابی واقعاً ضدآب نیست، بنابراین فقط می توان از عبارت مقاوم در برابر آب استفاده کرد و فقط در صورتی که مطالعات ثابت کند که محصول پس از قرار گرفتن در معرض آب ارزش خود را حفظ می کند.
 • دیگر نمی توان از اصطلاح ضد آفتاب استفاده کرد، زیرا هیچ کرم ضد آفتابی نمی تواند به طور کامل خورشید را مسدود کند.

حتی اگر نوع مناسبی از ضد آفتاب را انتخاب کنید، باید از عقل سلیم نیز استفاده کنید. در اینجا برخی از توصیه های هیئت پزشکی خانواده آمریکا آورده شده است:

نحوه استفاده از ضد آفتاب

 • کرم ضد آفتاب نزنید و بعد آنقدر زیر نور آفتاب بمانید که دچار آفتاب سوختگی شوید.
 • اگر پوست شما شروع به قرمز شدن کرد یا احساس ناراحتی کرد، فقط ضدآفتاب نزنید، بپوشانید یا در سایه قرار نگیرید.
 • از لباس محافظ، کلاه و عینک آفتابی همراه با ضد آفتاب استفاده کنید.

هدف به هیچ وجه اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیست – در واقع نور خورشید منبع مهم ویتامین D است. توصیه این است که حداقل دو بار در هفته بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر بین ۵ تا ۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید. به صورت، بازوها یا پشت ما. چیزی که می خواهید از آن اجتناب کنید آفتاب سوختگی است زیرا آفتاب سوختگی خطر ابتلا به ملانوم بدخیم را افزایش می دهد.

آیا میدانستید ملانوم بدخیم در حال حاضر شایع ترین سرطان در بین افراد ۲۵ تا ۲۹ ساله است? کلینیک مایو به تازگی تحقیقاتی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان بروز ملانوم بدخیم در ۴۰ سال گذشته بیش از شش برابر شده است. مطالعات متعدد ارتباط قوی بین آفتاب سوختگی در دوران کودکی و نوجوانی و ملانوم بدخیم را نشان داده است.

دکتر فردریک آرونسون، متخصص سرطان در مرکز پزشکی سرطان مین در اسکاربورو، مین می گوید: “بیشتر اشعه ماوراء بنفش که باعث ملانوم می شود قبل از ۲۰ سالگی به افراد در معرض خطر منتقل می شود. مطالعات مهاجرتی وجود دارد که نشان می دهد اگر بزرگ شوید. در یک منطقه با نور آفتاب بالا و در دهه ۲۰ زندگی خود به منطقه ای با نور آفتاب کمتر بروید، خطر ملانوما به این صورت است که گویی تمام عمر خود را در منطقه پر آفتاب زندگی کرده اید و بالعکس. در ۲۰ سالگی خطر ملانوما نسبتاً کم است.”

موسسه ملی سرطان تعدادی از عوامل خطر ملانوم را که باید از آنها آگاه باشیم فهرست می کند:

عوامل خطر ملانوم بدخیم مرتبط با نور خورشید

 • پوست روشن با چشمان آبی یا سبز یا موهای قرمز یا بلوند
 • در آب و هوای آفتابی یا در ارتفاعات زیاد زندگی کنید
 • قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید
 • در دوران کودکی یک یا چند آفتاب سوختگی تاول دار داشته اید
 • از تخت های برنزه کننده استفاده کنید

عوامل خطر غیر مرتبط با نور خورشید

 • بستگان نزدیک با سابقه ملانوم
 • با مواد شیمیایی سرطان زا مانند آرسنیک، قطران زغال سنگ و کرئوزوت در تماس باشید.
 • انواع خاصی از خال ها (دیسپلاستیک غیر معمول) یا خال های مادرزادی متعدد
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به دلیل بیماری یا دارو

مایک کوشمن در سال ۲۰۱۰ به ملانوم بدخیم پیشرفته مبتلا شد. او داستانی در مورد اهمیت ابتلا به آن در مراحل اولیه دارد. او اخیراً برایم تعریف کرد: «یک خال مشکوک در پشت سرم زیر موهایم داشتم. “دخترم آن را مشاهده کرد و به پزشکم پیشنهاد کرد آن را بررسی کند. بیوپسی خوش خیم برگشت. اواخر جولای من یک توده در همان ناحیه احساس کردم. در اوایل آگوست برای بیوپسی برداشته شد و ملانوم بدخیم برگشت. خانواده‌ام. به نظر می‌رسد من تنها هستم. به عنوان یک کودک که در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ بزرگ می‌شدم، احتمالاً سهم خود را از آفتاب سوختگی داشتم.»

جراحی موثرترین درمان برای ملانوم بدخیم است. بسته به عوامل مختلفی از شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمونوتراپی نیز برای درمان ملانوما استفاده می شود. هر کدام با عوارض جانبی جدی همراه است. چندین درمان جدید امیدوارکننده در حال حاضر در آزمایش‌های بالینی در حال مطالعه هستند، از جمله درمان هدفمندی که امید زیادی به مایک ارائه کرده است. این درمان یک ژن جهش یافته را هدف قرار می دهد که در حدود نیمی از افراد مبتلا به ملانوم بدخیم متاستاتیک تشخیص داده شده است.

“من در مرحله ۱ کارآزمایی بالینی GlaxoSmithKline BRF113220 هستم. این ترکیبی از یک مهارکننده پروتئین Braf و MEK است. این یک درمان هدفمند است. من یک جهش Braf در سلول های سرطانی دارم که به من امکان داد کاندیدای آزمایش باشم. حال من خیلی خوب است. ۱۵ ماه است که این درمان را انجام داده ام. سی تی اسکن من همچنان اندازه تومور ثابت و بدون تومور جدید را نشان می دهد. این همیشه خبر خوبی است.”

دکتر آرونسون می‌گوید که درمان‌های هدفمند امیدوار است، «آینده درمان سرطان در جهان باشد، جایی که ما برای مبارزه با سرطان به سیستم ایمنی متکی نیستیم، اما جهشی را در سلول سرطانی شناسایی می‌کنیم که سلول سرطانی را به سمت سوق می‌دهد. تکثیر شده و زنده می ماند و در بدن شما مشکل ایجاد می کند. ما به طور خاص در آزمایشگاه یک مولکول کوچک طراحی می کنیم که می تواند آن فرآیند جهش یافته خاص را هدف قرار دهد و آن را فلج کند. زیرا این خاص برای سلول تومور است، عوارض جانبی ناشی از درمان بسیار کمتر است.”

رویکرد جدید برای درمان سرطان بسیار نویدبخش است، اما کلید واقعی درمان ملانوم بدخیم در وهله اول پیشگیری از آن و یادگیری نحوه شناسایی هر چه زودتر آن است. اولین علائم اغلب تغییرات در یک خال موجود است، اما می تواند به عنوان یک خال جدید نیز ظاهر شود.

علائم ملانوما در خال

 • شکل نامتقارن – یک نیمه با دیگری مطابقت ندارد
 • مرزها نامنظم هستند – لبه های ناهموار یا تار یا رنگدانه ای که در پوست اطراف پخش می شود
 • رنگ یکنواخت نیست – معمولاً سایه های قهوه ای، سیاه و خرمایی، اما گاهی اوقات خاکستری مایل به سفید، قرمز، صورتی یا آبی
 • قطر – معمولا بزرگتر از یک نخود است، اما می تواند کوچک شروع شود و بزرگتر شود
 • ظاهر در حال تکامل – تغییری که فقط در عرض چند هفته یا چند ماه اتفاق می افتد.

مایک می‌گوید در سن خود ترجیح می‌دهد به آفتاب‌سوختگی‌هایی که در جوانی دچار شده بود فکر نکند. “من نمی توانم به عقب برگردم و گذشته را بازگردانم. کاری که می توانستم انجام دهم این است که با پزشکم در مورد مراقبت های بعدی توسط یک متخصص پوست صحبت کنم. بسیار سپاسگزارم که دخترم خال مشکوک پشت سرم را به من جلب کرد.” دو دخترم هم اکنون سابقه ملانوم در خانواده دارند و در فواصل زمانی معین به متخصص پوست مراجعه می کنند، باور کنید از آنها می پرسم که آیا به نوبت خود رفته اند یا خیر.

اگر قصد غربالگری خال های مشکوک را داشتید یا نگران یکی از آنها هستید، مایک به شما توصیه می کند همین الان یک قرار ملاقات بگذارید تا آن را بررسی کنید. و اگر به شما گفته شد که چیزی نیست، اما متقاعد نشدید، نظر دومی بگیرید.

سریعترین رژیم لاغری