آیا تخت های آفتابگیر سالم هستند؟

تنها در اواسط قرن گذشته بود که داشتن برنزه شدن مطلوب شد. تا این لحظه، مردم پوست برنزه را به عنوان ظاهری مثبت نمی‌دانستند، بلکه به احتمال زیاد نشانه‌ای از کار کردن فرد در فضای باز و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است.

همانطور که مردم در دهه ۱۹۵۰ مرفه تر شدند، اوقات فراغت بیشتر به یک انتخاب سبک زندگی تبدیل شد. مردم وقت خود را در ساحل می گذرانند یا فعالیت های اجتماعی در فضای باز انجام می دهند. آنها پول و زمان تعطیلات برای رفتن به آب و هوای گرمتر و آفتابی داشتند.

خیلی زود یک برنزه کامل می تواند نشان دهنده ثروت یا یک سبک زندگی سالم باشد (که کاملاً نادرست نیست). برنزه به نظر می رسید تا جایی که مردم صرفاً برای برنزه شدن به ساحل می روند یا زمانی را در فضای باز می گذرانند.

مردم می خواستند در تمام طول سال بدون در نظر گرفتن زمان سال برنزه به نظر برسند. دیگران می خواستند قبل از رفتن به تعطیلات برنزه به نظر برسند. با رواج این نگرش ها، توسعه تخت آفتاب آغاز شد.

از این زمان، تخت‌های آفتاب‌گیر و سالن‌های برنزه کردن بسیار محبوب شده‌اند. به اندازه کافی عجیب، آنها حتی از یک برنزه معمولی در مناطقی که آفتاب زیادی وجود دارد نیز محبوب هستند (من حدس می‌زنم شن یا باد وجود ندارد).

اما سوالی که بسیاری از افرادی که به طور مرتب از آفتاب‌گیر استفاده می‌کنند این است که آیا تخت‌های آفتاب‌گیر سالم هستند؟

پاسخ بسیار ساده است. تحقیقات کنونی حاکی از آن است که هر نوع برنزه شدن، چه در زیر نور خورشید یا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به روشی دیگر، در نهایت منجر به سرطان پوست می شود. سطح یا مدت قرار گرفتن در معرض اشعه UV قبل از ایجاد سرطان پوست بسته به نوع پوست و سایر عوامل ژنتیکی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بسیاری از صاحبان تخت‌های آفتاب‌گیر یا صاحبان سالن‌های برنزه ممکن است به این نکته اشاره کنند که بیشتر تخت‌های آفتاب‌گیر از اشعه UVA برای برنزه کردن پوست استفاده می‌کنند. در حالی که اشعه UV که می تواند باعث آفتاب سوختگی شود، اشعه UVB است. در حالی که این درست است که تخت‌های آفتاب‌گیر از اشعه UVA استفاده می‌کنند، تحقیقات نشان می‌دهد که اشعه UVA به همان اندازه احتمال سرطان پوست را دارد که اشعه UVB حتی اگر پوست نسوخته باشد.

نکته بارز همه اینها این است که هر شکلی از برنزه شدن پوست در مقطعی منجر به سرطان پوست می شود. شاید شما خوش شانس باشید و هرگز در طول زندگی خود به آن نقطه نرسید، اما هدف از پیشگیری از سرطان پوست محدود کردن قرار گرفتن افراد در معرض عامل سرطان پوست – اشعه ماوراء بنفش است. به همین دلیل است که افراد باید همیشه در خارج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. آنها باید سعی کنند پوست خود را با لباس بپوشانند و وقتی در معرض نور خورشید هستند از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنند.

دراز کشیدن روی تخت آفتابی یک بار در هفته مانند زیر نور آفتاب رفتن بدون هیچ یک از این محافظت است. در این شرایط، به نظر می رسد که برای داشتن برنزه شدن “سالم” هزینه بالقوه بالایی است.

سریعترین رژیم لاغری