آیا استاندارد طلا یا بیت کوین تورم را کنترل می کند؟فدرال رزرو چهارشنبه گذشته نرخ بهره اصلی خود را ۷۵ واحد افزایش داد و بازارها به آن واکنش مثبت نشان دادند.

به گزارش ایسنا، جان کوکران، کارشناس ارشد موسسه هوور و استاد اقتصاد در دانشگاه استنفورد گفت: بازارها به وضوح افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را یک مشکل تفسیر کرده اند. وی افزود: به نظر می رسد بازارها فکر می کنند که ما ممکن است یک یا دو بار نرخ بهره را افزایش دهیم. من فکر می کنم تا زمانی که تورم بالا بماند، فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

کوکران گفت: “نظر اجماع این است که فدرال رزرو باید نرخ های بهره را به میزان قابل توجهی بالاتر از تورم افزایش دهد تا سطح قیمت ها را پایین بیاورد.” وی تصریح کرد: یعنی با تورم ۹ درصدی، اقتصاددانان از نرخ سود ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ درصدی صحبت می کنند تا قیمت ها پایین بیاید.

وی گفت: فدرال رزرو نگران ایجاد یک رکود عظیم با افزایش نرخ بهره است و فشار سیاسی بر فدرال رزرو برای پایین نگه داشتن نرخ ها وجود دارد و اصلی ترین چیزی که من نگران آن هستم خطرات شوک های جدید است.

پیش از بسته شدن بازار، طلای جهانی ۱۷۶۶ دلار و ۵۰ سنت و طلای آمریکا با قیمت ۱۷۶۷ دلار و ۵۰ سنت معامله می شد.

کاکرین در پاسخ به این سوال که آیا استاندارد طلا می تواند تورم را کنترل کند، پاسخ داد: خیر. تحت استاندارد طلا، تورم و تورم زیادی وجود داشت. او گفت که سیستم برتون وودز (در سیستم برتون وودز، هر کشوری باید سیاست پولی خود را به گونه‌ای اتخاذ می‌کرد که نرخ ارز خود را به طلا متصل می‌کرد و این نرخ را ثابت نگه می‌داشت)، از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۱، وحشتناک بود. سرمایه بین المللی را محدود کرد و تجارت را خفه کرد.

به گفته کیتکو، برخی از نویسندگان، مانند سیف الدین آموس، با درک محدودیت های استاندارد طلا، از استاندارد بیت کوین حمایت می کنند.

کاکرین به The Bitcoin Standard گفت: این یک ایده وحشتناک است. از نظر فناوری مالی، بیت کوین تلاشی برای احیای طلا است، چیزی که ذاتاً بی ارزش است و مردم تنها به دلیل کمیاب بودن آن به آن تکیه می کنند. بیت کوین برای کسب درآمد نیز بسیار ضعیف است.

راه حل کوکران برای تورم، سیستم مالی و پولی بهتری بود. وی تصریح کرد: بهترین پاسخ این است که دولت های ما باید سیاست های مالی و پولی محدودی را دنبال کنند و توجه بیشتری به کنترل تورم داشته باشند. لازم به ذکر است که این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد.

انتهای پیام