آنچه باید در مورد آخرین دوره حراج در تهران بدانیدحراج تهران رویدادی است که علی‌رغم برخی انتقادات همچنان بخشی از نبض اقتصادی هنر را حفظ کرده است و در تیرماه امسال برای شانزدهمین بار میزبان مجموعه‌داران آثار هنری در محل دائمی خود یعنی هتل پارسیان خواهد بود. .

برخی می گویند ما آنها را نمی شناسیم و عکسی از آنها نمی بینیم، بنابراین به آنها اعتماد نداریم. با این حال یک گروه دیگر می گویند ما به آنها نشان نمی دهیم چون از اول نمی خواهند شناخته شوند وگرنه اصلا خرید نمی کنند و هیچ حراجی در مقیاس جهانی مثل کریستیز و ساتبی چنین مکانیزمی ندارد!

برخی می گویند چرا این مراسم حداقل برای رسانه ها نشست خبری برگزار نمی کند تا به انتقادات وارد شده به تهران مانند تفنگ تهاجمی برخورد کند. گروهی دیگر می گویند کنفرانس مطبوعاتی نمی گذارند، چون اگر این اتفاق بیفتد، همه از رویداد مطلع می شوند و می خواهند در آن شرکت کنند و نباید باشد!

تمامی موارد فوق بیانیه هایی در انتقاد و حمایت از حراج تهران است که از سوی موافقان و مخالفان در محافل مختلف مطرح می شود. هر چند در دوره های قبل مردم از این اتفاق بی اطلاع بودند، اما فروش آثار آیدین آغداشلو در سیزدهمین حراج تهران به قیمت ۱۲ میلیارد تومان و رکوردشکنی در سالی که این هنرمند با حاشیه سود مواجه بود، مورد توجه قرار گرفت. به رویداد تبدیل شد. سپس و در پانزدهمین دوره (حراج هنر مدرن ایران) فروش تندیس پرویز تناولی با عنوان «شاعر نشسته» به قیمت ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان با شکستن رکورد ۱۴ دوره قبلی این حراج، غوغا به پا کرد. در رسانه ها. بحث تا جایی بالا گرفت که از افراد بدون سابقه فنی در مورد موضوع رویداد سوال شد.

با همه این مسائل اما این روزها کاتالوگ آثار شانزدهمین حراج تهران مانند سال های اخیر در سکوت منتشر شده است و نگاهی خواهیم داشت به آثار موجود این دوره.

هنرمندان شرکت کننده در حراج شانزدهم چه کسانی هستند؟

اگرچه نام های تکراری نسبت به دوره قبل کمتر دیده می شود، اما فریده لاشایی، مهدی سحابی و منیر فرمانفرمایان نیز از جمله هنرمندان حاضر در این دوره از حراج هستند.

علی رضا آستانه، رضا آرامش، علی رضا آسانلو، علی اتحاد، شهریار احمدی، آرمان استبانیان، آرمان یاکوبور، ساناز البرازی، لیلا بازوکی، نصیر بالانجی، محمدعلی ترجیگا، کاظم شلبا، عباس کیارستمی و… در شانزدهمین حراج تهران.

حسین شاه طاهری، سیما شاهمرادی، علی شیرازی، کامبیز صبری، سعید صادقی، محمد طباطبایی، سیامک عظمی، محمد فدوی، ابراهیم فرجی، منصور قندریز، حمید هادی نژاد، عادل یونسی و… شانزدهمین کاتالوگ حراج تهران آمد.

یکی از نکاتی که در مقایسه با دوره قبل جالب به نظر می رسد، حضور ۱۲۰ اثر در دوره شانزدهم است که نسبت به دوره قبل که شامل ۸۰ اثر بود، از نظر افزایش جزئی آثار، افزایش محسوسی را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:

حراج پانزدهم در تهران چقدر فروخت؟ / گران ترین اثر تناولی

گران ترین قیمت؛ کدام هنرمند؟

رویداد حراج تهران طبق روال گذشته علاوه بر اعلام اسامی هنرمندان حاضر در حراج قبل از برگزاری مراسم، قیمت های برآوردی را نیز برای آثاری ارائه می کند که به نظر می رسد در مقایسه با دوره قبل از ۷ میلیارد تومان بیشتر نباشد. .

در این دوره فروش ۲۱ اثر از ۲۱ هنرمند با قیمت های میلیاردی و اغلب در محدوده ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که در این میان بیشترین قیمت برای یک اثر بی عنوان از منصور کندریس به ارزش ۶ تا ۷ میلیارد تومان بود. و اثری به نام شکار سیمرغ با قیمت ۶ تا ۷ میلیارد تومان به رضا درخشانی تعلق گرفت.

محمدعلی ترقجاجا، فریده لاشایی، فرهاد مشیری، عباس کیارستمی، قاسم حاج زاده، رضا آرامش، شعبه خاکدان، مهرداد محبلی، آویش خوبزاده، کامران یوسف زاده، شهریار احمدی، منیر فرمانفرمائیان، جمشف شهشین، کوروششین آثارشان. در این زمان، ارزش آن میلیاردها تخمین زده می شود.

نکته جالب دیگری که در کاتالوگ این دوره از حراج تهران به چشم می خورد، وجود آثاری از کامبیز دربخش و جمشید سماواتیان است. دو هنرمند در سال ۱۴۰۰ پس از میلاد فوت کردند. جمشید سماواتیان یکی از هنرمندانی بود که نیکنام حسینی پور، مدیرعامل سابق موسسه هنرمندان پیشکسوت، پس از درگذشتش، درباره وضعیت آثارش سوال کرد.

بیشتر بخوانید:

بعد از مرگ یک هنرمند سوال بپرسید

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، شانزدهمین حراج تهران با محوریت آثار هنری معاصر ایران، ۱۹ تیرماه ساعت ۱۸ در هتل پارسیان آزادی برگزار می شود. نمایشگاه آثار این حراج در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه – ۸ و ۹ تیرماه – از ساعت ۱۱ الی ۲۱ برگزار می شود.

انتهای پیام