آخری عذرخواهی نکرد! – اسنا


ماجرای ایده امیرحسین بانک‌پور، رئیس کمیته مشترک برنامه‌ریزی جوانان و حمایت از خانواده محله در ازدواج بین‌المللی، در همایش «ایران جوان» انجمن زهرا، با موجی از انتقادات مواجه شد. از اعضای مجلس نمایندگان بابت چنین فکری عذرخواهی کرد اما عذرخواهی نکرد!

به گزارش ایسنا، فضای حاکم بر صحن علنی مجلس در نخستین ساعات جلسه علنی مجلس با روزها و سایر جلسات مجلس متفاوت بود و دلیل آن را باید در توصیه بانکی بور برای «ازدواج بین المللی» جست وجو کرد.

اعتراضات علیه این سخنرانی توسط نمایندگان زن مجلس آغاز شد. آنها به صورت دسته جمعی مقابل بانکی پور نماینده اصفهان تجمع کردند و انتقادات خود را بیان کردند. انتقاداتی که به دفاعیات بانکی بور وارد شد.

شاید همین واکنش نمایندگان زن بود که نمایندگان مرد را حساس کرد، برخی از آنها سوالات خود را از بانکی بور پرسیدند و برخی با صدای بلند او را سرزنش کردند. حتی محمودوند یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی به او گفت: «واقعاً این حرف را زدی؟» کمال علیپور نماینده گیمشهر با حالتی مشکوک و تعجب برانگیز از او پرسید: “آیا واقعا راه حل چنین چیزی را می دانید؟”

این امر در بحبوحه بررسی موادی از لایحه قانون اصلاح قانون تنظیم مقررات و تشریفات دیوان عدالت اداری صورت گرفت که با ورود تعدادی از اعضای هیأت رئیسه مجلس نمایندگان آرام گرفت.

امیدوارم از ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنید؟

اما این پایان واکنش نمایندگان نبود. در جریان بررسی فوری طرح حذف تبصره بند ج ماده (۱) قانون حمایت از خانواده و جمعیت جوانان مربوط به لغو موضوع نرخ باروری در استان ها برای اعطای تسهیلات در قانون جمعیت و جوانان معین. الدین السعیدی نماینده چابهار در تذکری گفت: آیا مسائلی را مطرح می کنید؟ آیا کسی با هوای غیرت مذهبی می تواند بگوید که زنان این سرزمین باید با شهروندان دیگر ازدواج کنند؟ امیدوارم اصلاح کنید و از ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنید؟

وی تاکید کرد: چرا برای زنان ایرانی تصمیم می گیریم؟ خواهش می کنم برادر عزیز من از مردم ایران عذرخواهی می کنم.

از ساحت مقدس مادران و خواهران ایرانی عذرخواهی کنید

سپس غنی نظری بازیگر خلخال گفت: اینکه برخی دوستان به بهانه توسعه روابط فرهنگی از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی صحبت می کنند کاملا اشتباه است.

وی افزود: انتظار داریم رئیس مجلس به این نماینده فرصت عذرخواهی از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی بدهد.

ما حفظ کرامت زنان و دختران را ضروری می دانیم

فاطمه قاسم پور، رئیس فراکسیون زنان و خانواده در مجلس نمایندگان نیز بر این نکته تاکید کرد که نباید با یک سری اظهارات جامعه ملتهب شود و به جامعه زنانی دامن بزند که سخاوتمندانه به دنبال احقاق حقوق خود هستند و این در شأن نیست. مجلس از همین تریبون به همه زنان، دختران و مردان پرشور سرزمینمان اعلام می‌دارم که حفظ کرامت و قدم برداشتن در این راه را وظیفه خود می‌دانیم.

دفاع بانکی بور از ایده “ازدواج بین المللی”

بانک بور در پاسخ به همه این هشدارها، با استناد به ماده ۷۵ آیین نامه داخلی، ابتدا توپ را به رسانه ها انداخت و گفت: همه می دانیم که رسانه های مخالف، سخنرانی به ویژه نمایندگان مجلس را تحریم می کنند و مجلس را تخریب می کنند. من از نمایندگان مجلس که خود قربانی چندپارگی بودند انتظار دارم که ابتدا سخنان طرف مقابل را کامل بشنوند و بعد هر زمان که نظری را در پیامک می خوانند قضاوت کنند.

آخری عذرخواهی نکرد!

بانکی پور سپس گفت که صحبت های من در فضای علمی و دانشگاهی بوده و ضمن تحلیل آمارها تاکید کردم که بحث رسانه ای نبوده و مربوط به حوزه تئوری و کارشناسان است.

وی همان جملات فوق را تکرار کرد و گفت: با توجه به این شرایط، توصیه ای به ازدواج با همسالان کردم و گفتم که روانشناسان معتقدند سن عقلی و جسمی ازدواج ملاک است نه سن شناسنامه، اگر بخواهیم. ازدواج دختران با پسران بزرگتر طبق فرهنگ اشتباه ما این است که دختران را کتک بزنید در آن جلسه بر ازدواج با همسالان تاکید کرد.

وی افزود: بحث دیگری که در آن فضای علمی مطرح کردم این است که از زنانی که با روشنفکران خارج از کشور ازدواج کرده اند، اما فرزندانشان شناسنامه ایرانی نداشتند، مراجعه می کنیم، هرچند مجلس سال ها پیش در این زمینه قانونی تصویب کرد. وقتی ما روشنفکرانی داریم که از نظر اخلاقی و دینی با فرهنگ ما همسو هستند و به انقلاب ما علاقه دارند و با یک خانم ایرانی ازدواج می کنند، کار برایشان سخت می شود.

بانکی پور گفت: در آن کنفرانس علمی تاکید کردم که این بحث فراتر از یک تحلیل آماری است. اما صحبت های من را قطع کردند و فضای منفی ایجاد کردند. من به نوبه خود از زنانی که ممکن است ذهنشان از این چندپارگی رسانه های دروغین آزرده خاطر شده است عذرخواهی کنم، اما فکر می کنم این موضوع نباید پاک شود.

اما پانکپور در نهایت عذرخواهی نکرد که با اعتراض مکرر نمایندگان و تعداد انگشت شماری از نمایندگان مواجه شد که یکی از آنها فریاد زد: «بالاخره عذرخواهی نکردی!».

بانکی پاور چه گفت؟

اما بانکی پور چه گفت؟ او در کنفرانس ایران جوان که در ۲۲ ژوئن در جمعیت الزهرا شرکت کرد، ایده هایی مانند ازدواج بین المللی و ازدواج همسالان را برای ازدواج دختران بزرگتر مطرح کرد که در ادامه می خوانید:

تعداد دختران و پسران زیر ۳۰ سال در شرف ازدواج در حال کاهش است. اما در مورد نسل گذشته منظور دختران مجرد بالای سی سال است که آمار آنها بر اساس سرشماری سال ۹۵ حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و زنان مجرد بالای سی سال در این مدت را نشان می دهد. سن. یا طلاق گرفته اند و یا به هر دلیلی همسر خود را از دست داده اند و بیش از ۷۰۰۰۰۰ نفر هستند، یعنی ۲.۱ میلیون مجرد در سنین سی و پنجاه سالگی طبق عرف ازدواج می خواهند با یک فرد عادی پنج سال بزرگتر از خود ازدواج کنند. این عدد برای پسران مجرد وجود ندارد، بزرگترین نگرانی ما برای این گروه سنی از جمعیت است. در غیر این صورت برای دختران ۱۶ تا ۳۰ ساله که عموماً با پسران ۲۰ تا ۳۵ ساله ازدواج می کنند نگران کننده است زیرا نسبیت وجود ندارد.

دو پیشنهاد برای این گروه وجود دارد. اولی ازدواج با همسالان است، به این معنا که طبق نظر روانشناسان متعهد به این واقعیت است که سن ملاک تصمیم گیری نیست، بلکه سن ظاهری و فکری افراد است، افراد با همسالانی ازدواج می کنند که در گذشته وجود داشته اند و اتفاقا ازدواج موفقی نیز بوده است. زمان تحول است یک دختر می تواند با یکی دو سال کوچکتر از خود ازدواج کند به شرطی که شکسته نباشد و نشاط خود را حفظ کرده باشد.

توصیه دیگر می تواند ازدواج بین المللی باشد، یعنی این گروه از دختران مجرد باید با مسلمانان و شیعیان علاقه مند به ایران ازدواج کنند زیرا در کشور پسر مجردی وجود ندارد. به این ترتیب نه تنها توسعه فرهنگی صورت گرفت و روابط بین المللی تقویت شد، بلکه این نسبیت متلاطم در کشور نیز از بین رفت.

بر اساس سرشماری سال ۱۹۹۵ تعداد دختران مجرد بالای ۳۰ سال حدود ۱.۴ میلیون نفر و تعداد زنان بالای ۳۰ سال که همسر خود را از دست داده یا طلاق داده اند بیش از ۷۰۰۰۰۰ نفر است و در مجموع ۲.۱ میلیون نفر مجرد هستند. بین ۳۰ تا ۵۰ سال اگر بخواهند طبق عرف ازدواج با یک فرد معمولی که پنج سال از آنها بزرگتر است ازدواج کنند، این تعداد وجود ندارد و ما بیشتر به این گروه سنی از جمعیت علاقه مندیم.

دو پیشنهاد برای این گروه وجود دارد. اولی ازدواج است، زیرا روانشناسان معتقدند سن ملاک تصمیم گیری نیست، بلکه معیاری برای سن جسمی و فکری افراد است و توصیه دیگر می تواند ازدواج بین المللی باشد، یعنی این گروه از دختران مجرد مسلمان و شیعه هستند. علاقه مند به ازدواج در ایران به این شکل نشد، نه تنها توسعه فرهنگی و روابط بین الملل تقویت شد، بلکه این نسبیت متلاطم در کشور از بین رفت.

انتهای پیام