آخرین مطالعات ملانوما چه چیزی را نشان می دهد؟

این یک واقعیت است که ملانوم کشنده ترین سرطان پوست است. علاوه بر این، میزان این نوع سرطان پوست در طول دو دهه گذشته دو برابر شده است. واقعیت نگران‌کننده دیگر این است که در بزرگسالان جوان و همچنین در کودکان رایج‌تر می‌شود. در این شرایط بسیاری از موسسات تحقیقاتی و مراکز درمانی مطالعاتی را انجام می‌دهند که هدف آن شناسایی علل دقیق این عارضه و ایجاد درمان است. درباره برخی از آخرین یافته های آنها بیشتر بدانید.

علل مختلف

مشخص شده است که ملانوم معمولاً در سلول های پوستی که توسط اشعه ماوراء بنفش آسیب دیده اند رخ می دهد. با این حال، روش دقیقی که در آن نور ماوراء بنفش برای ایجاد آسیب سلولی عمل می کند، مشخص نیست. در سال های اخیر محققان در این زمینه پیشرفت های زیادی داشته اند. آخرین مطالعات نشان می دهد که اشعه ماوراء بنفش به دو روش مختلف باعث آسیب سلولی منجر به این نوع سرطان پوست می شود.

یکی از راه هایی که اشعه ماوراء بنفش می تواند این عارضه را ایجاد کند، آسیب سلول های پوست در دوران کودکی است که منجر به آفتاب سوختگی می شود. اگرچه تومور سال‌ها بعد ایجاد می‌شود، این تغییر اولیه در DNA سلولی است که باعث ایجاد آن شده است. راه دیگری که در آن می توان این بیماری را ایجاد کرد، قرار گرفتن منظم در معرض اشعه ماوراء بنفش در دوران بزرگسالی است. این حتی بدون وجود آفتاب سوختگی همچنان می تواند منجر به تشکیل تومور شود.

درمان ترکیبی پیشرفته

یک مطالعه اخیر که شامل ۵۰۰ بیمار ملانوما از ۲۰ کشور مختلف بود، نشان داد که ترکیب دو داروی جداگانه برای درمان این بیماری می‌تواند نتایج مؤثرتری داشته باشد. این دو دارو به دو روش مختلف به تومورها حمله کردند. درمان ترکیبی به تمدید دوره ای که در طی آن رشد تومورها از ۶ ماه به ۹ ماه و حتی در برخی موارد ۱۰ ماه مهار می شد، کمک کرد. در ۱۰ درصد از بیماران، تومورهای موجود به طور کامل حذف شدند.

توسعه واکسن ملانوما

این واکسن برای درمان این نوع سرطان پوست و نه برای پیشگیری از آن در نظر گرفته شده است. با این حال، به همان روشی که واکسن های معمولی برای جلوگیری از عفونت های ویروسی طراحی شده اند، کار می کند. حاوی سلول های ملانوما ضعیف شده یا ترکیبات خاصی است که در چنین فروش هایی وجود دارد. آنها به طور هدفمند در بدن به منظور ایجاد پاسخ ایمنی تزریق می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی کار می کند. واکسن های ساخته شده قبلی چندان موثر نبوده اند، اما دانشمندان در حال کار بر روی ساخت واکسن های پیشرفته تر هستند.

امیدواریم تحقیقات ملانوما به زودی درمانی برای این بیماری ایجاد کند.

سریعترین رژیم لاغری